evenemang

När skönheten kom till byn

Marianne Lindberg De Geers nyskrivna pjäs är en hyllning till Pippi - det rebelliska hjärtats arketyp. "När skönheten kom till byn" slungar oss ned till botten av mänskligt liv, utan att någonsin tappa kontakten med den humor som är överlevnadens förutsättning.

Detta blir ett totalkonstverk av en av Sveriges främsta konstnärer Marianne Lindberg De Geer som står för text, regi och scenografi.

I rollerna ser vi Ia Langhammer som den äldre kvinnliga Fången som sitter häktad, anklagad för olaga intrång i sin villa som hon försöker flytta tillbaka till efter flera år utomlands. Eva Rexed är Fångvaktaren och Omid Khansari spelar Folkets representant.

“När skönheten kom till byn, dikten av Nils Ferlin, gripande tonsatt av Lillebror Söderlund, grep och på samma gång skrämde mig redan som barn. Hur, ur de bigotta folkdjupen, hatet mot det annorlunda ständigt bubblar och jäser under ytan och när som helst kan välla fram i förödande utlösning. Med sagan om Pippi Långstrump som modell för såväl utanförskap som konstens osäkra plats, har dessa två verk smält samman i detta stycke, vilket inom pjäsens ram, får katastrofala följder.” – Marianne Lindberg De Geer, Dramatiker, regissör och scenograf.

När skönheten kom till byn, är en fantasi om hur Pippi Långstrumps liv kanske skulle gestalta sig i vuxen ålder och om hur vårt allt fyrkantigare samhälle skulle ha hanterat henne – eller försökt hantera henne. I takt med de allt snabbare förändringar vårt samhälle genomgår, i riktning mot en mer konservativ, repressiv kultur, blir allt fler av oss ett slags Pippigestalter. Klättrande på taken försöker vi undkomma de smalnande normerna för hur en människa tillåts leva och vara i Sverige. Vi ger symbolen Pippi en fristad på Brunnsgatan, och låter henne fälla ut sina rytande påfågelsfjädrar över oss.

Recensionscitat:
”Och Langhammer, Rexed och Khansari är tre experter på knasigt tragikomiskt under ytan-spel. Originellt, obekvämt och roligt.” DN
”suveräna scener” Expressen
”Skådespelarna laddar varje litet ögonblick av mötet med skruvad humor och skärvor av verklig sårbarhet, med känslighet för de exakta nivåer av överdrift som ger största avtryck, finkalibrerad i sina kroppar” Expressen
”urstark teater” Aftonbladet
”Ia Langhammer är ljuvlig som rättshaverist och förvuxet barn.” SvD
”Eva Rexed, (…), blir en egen underhållningsshow i konsten att förinta sig själv” SvD
”Omid Khansari excellerar som lögnaktig statstjänsteman.” SvD
”Det är uppfriskande i en alltmer likriktad värld.” SvD

Se kort klipp med Marianne Lindberg De Geer om föreställningen.

Text, regi, scenografi och kostym: Marianne Lindberg De Geer
Med: Ia Langhammer, Eva Rexed och Omid Khansari
Ljusdesign & Ljudteknik: Kristian Cavdarovski
Komposition och ljuddesign: Klas Hasselrot
Regiassistent: Melda Törnqvist
Scenfoto: Niklas Hellgren
Förlag: Colombine Teaterförlag
Grafisk formgivning: Josefin Gahmberg / Bäck Studio

info

SPELPERIOD
18 Sep
-
18 Sep
LÄNGD
1h 10 min
ARRANGÖR
Stora Teatern
TILLGÄNGLIGHET
Rullstolsanpassat

Stora Teatern

http://www.storateatern.se
Stora Teatern är Göteborgs scen för svenska och internationella gästspel. Här upplever du allt från nycirkus till filosofiska samtal och musik från hela världen. Ambitionen är att vara en plats där kulturintresserade göteborgare möter ett rikt utbud, bestående av det mest underhållande, samtida, utmanande och ibland oväntade inom cirkus, teater, scenkonst, musik och samtal. Stora Teatern samarbetar även med ett antal aktörer som alla är ledande inom sitt område.